Registry dlužníků v ČR

Publikováno 29-1-2016

Kdo někdy žádal o půjčku, jistě se setkal se situací, kdy po něm banka či některá nebankovní společnost chtěla souhlas k prověření registrů dlužníků. Možná se to stalo i vám, pak určitě víte, o čem je řeč. Registry dlužníků slouží jako evidence platební morálky a samozřejmě i závazků o půjčku.

Společnosti je využívají k tomu, aby si o každém žadateli udělali obrázek, zda je schopen své závazky splácet a je pro ně vhodným kandidátem, či zda naopak má z minulosti nějaké resty, a proto mu půjčku odmítnou poskytnout. Věřte, že stačí opravdu málo, aby se i vaše jméno v jednom z registrů objevilo. Registrů dlužníků je více – znáte je všechny?

1. BRKI – Bankovní registr klientských informací

Registr založen roku 2002 eviduje občany s rodným číslem, podnikatele pak pomocí IČ. V tomto registru jsou zaznamenány úvěrové závazky či nepovolené debetní zůstatky nacházející se na běžných účtech. Informace, zapsané v BRKI, se vymazávají vždy po čtyřech letech.

2. CBCB – Společnost Czech Banking Credit Bureau

Společnost CBCB založená za účelem provozování BRKI má za úkol zprostředkovávat informace o bonitě a především důvěryhodnosti klientů, jež žádají o půjčku v bankách.

3. NRKI – Nebankovní registr klientských informací

Registr dlužníků známý jako NRKI funguje od roku 2004 a využívají jen nebankovní společnosti. Díky informacím zahrnutým v tomto registru si tak zjišťují nejen bonitu, ale i důvěryhodnost a platební morálku svých klientů. Specializuje se především na oblasti leasingu a splátkového prodeje.

4. SOLUS – Sdružení na ochranu leasingů a úvěrů spotřebitelům

Jeden z nejznámějších a mezi žadateli i nejneoblíbenějších registrů je i SOLUS. Patří sem nebankovní instituce, banky, telekomunikační operátoři, distributoři energie a celá řada dalších společností. Není se proto čemu divit, že většina dlužníků má své závazky napsány právě tady.


Více o registrech...

Typy půjček

Top půjčky

Finanční rádce