Přivýdělek na mateřské a rodičovské dovolené

Možnost výdělku, pokud jsme s malými dětmi doma, je poměrně aktuální záležitost. Rodina „spolyká“ spousty peněz a každá koruna do rozpočtu je dobrá. Kdy a jak si můžeme na mateřské/rodičovské dovolené přivydělat, aniž bychom přišli o peníze od státu?

Přivýdělek na mateřské

Během pobírání peněžité pomoci v mateřství (PPM) je přivýdělek povolen, ale za podmínky, že nevykonáváte práci, ze které je tato dávka hrazena. Jde totiž o dávku nemocenského pojištění. Zjednodušeně řečeno, nemůžete dělat tu samou práci u stejného zaměstnavatele jako doposud.

Pouze jiný druh práce u stejného zaměstnavatele

Na stejný druh práce nemůžete u stejného zaměstnavatele uzavřít ani jiný druh smlouvy. U dosavadního zaměstnavatele můžete po dobu pobírání PPM vykonávat v jiném pracovním poměru (nebo dohodě) pouze na jiný druh práce. OSVČ nesmí samostatně výdělečnou činnost v tomto období vykonávat vůbec.

Přivýdělek během rodičovské

Během pobírání rodičovského příspěvku (RP) je situace trochu jiná. Jde totiž o dávku sociální podpory, kterou získají nejen zaměstnanci nebo OSVČ. Výdělečná činnost po dobu pobírání RP není nijak omezena, podmínkou je pouze zajistit péči o dítě jinou plnoletou osobou. Nesleduje se výše příjmu a rodič se klidně může vrátit do práce, zatímco čerpá RP, pokud přitom dokáže celodenně pečovat o dítě, nebo to zajistí pomocí jiné osoby.

Pravidlo konkurence

Samozřejmě platí pořád obecné pravidlo, že zaměstnanci nesmějí vedle svého zaměstnání vykonávat takovou výdělečnou činnost, která je shodná s předmětem činnosti zaměstnavatele, pokud s tím zaměstnavatel písemně nesouhlasil. OSVČ mohou během pobírání RP vykonávat svou samostatnou výdělečnou činnost bez nějakých omezení.

Typy půjček

Top půjčky

Finanční rádce