Kreditní karta nebo mikropůjčka – co je lepší pro financování drobných výdajů?

Publikováno 18-4-2016

Čas od času se v životě každého z nás může objevit situace, která si bude vyžadovat použití menší finanční hotovosti, kterou ale nebudeme disponovat. Nezáleží na tom, zda se bude jednat o peníze potřebné na opravy v bytě, nový spotřebič nebo si zkrátka jen budeme chtít udělat radost.

V takové chvíli si většina z vás začne pohrávat s myšlenkou, zda je lepší pro tento účel zvolit kreditku nebo si zažádat o jednu z mikropůjček. Které řešení je tedy výhodnější?

Jaké jsou výhody mikropůjčky?

Největší výhodou mikropůjček je snadná dostupnost a skutečnost, že o ni můžete zažádat z pohodlí vašeho domova. Nemusíte tak nikam chodit a prostřednictvím internetu si sjednáte půjčku na takovou částku, kterou potřebujete. Za plus mikropůjček lze označit i fakt, že vám nabízí zajímavé akce – například v podobě první splacené půjčky bez úroků.

Mají i kreditní karty nějaké výhody?

Vlastnictvím kreditní karty získáte možnost čerpat peníze i tehdy, kdy zrovna nebudete mít vlastní finanční hotovost. O kreditní kartu lze zažádat v kterékoli bance – vy samozřejmě žádejte tam, kde máte vedený účet. Výhodou je, že peníze můžete čerpat prakticky okamžitě a finance můžete použít na cokoli, aniž byste to museli někomu dokazovat. Další výhodou je vrácení části peněz zpátky na váš účet, což může být až do výše 2%. S kreditní kartou se rovněž pojí bonusový program, který vám dává možnost získat slevu ve smluvních prodejnách.

A jaká jsou jejich rizika?

Ačkoli kreditní karta možná na první pohled vypadá lákavěji a výhodněji, musíte jí umět používat. Pokud budete peníze čerpat bez rozmyslu, můžete se nepěkně zadlužit. Zatímco u mikropůjček můžete získat maximálně 10 000 Kč, kreditní karta v tomto ohledu skrývá úskalí. Půjčit si můžete daleko více, než následně budete schopni vrátit a problém tak můžete být na světě mnohem dříve, než si vůbec stačíte uvědomit.

Typy půjček

Top půjčky

Finanční rádce