Jak je to s finanční gramotností Čechů?

Publikováno 8-2-2016

Češi patří mezi národ málo finančně gramotný. Nedostatečné finanční vzdělání stále představuje problém. Bohužel právě to je důvodem, proč se velký počet lidí žádajících o půjčku nakonec dostává do nepěkného koloběhu dluhových pastí či exekucí.

Vzdělání v oblasti financí u nás pokulhává

Podle výzkumu České bankovní asociace je úroveň finanční gramotnosti u nás v posledních 10 letech stále stejná. Má to za následky neuvážené půjčky, dluhy, exekuce a osobní bankroty. Více než polovina lidí neumí vysvětlit základní finanční pojmy a nezná jejich správný význam. Nejlepší finanční gramotnost mají vysokoškolsky vzdělaní lidé, obyvatelé velkých měst a lidé středního věku. Výrazně lépe jsou na tom muži než ženy.

Jaké jsou důsledky špatné finanční gramotnosti?

Lidé, kteří se ve světě financí špatně orientují, snadno naletí podvodníkům nebo si špatně rozmyslí, jaké zadlužení ještě zvládnou, a jaké už je pro ně příliš. Hodně lidí bere dluhy jako součást života a neumí si na potřebné věci našetřit. Není pak těžké stát se obětí podvodníků nebo lichvářů. Finančně vzdělaní lidé jsou na tom lépe, většinou si půjčují od bank nebo prověřených poskytovatelů, znají rizika a chovají se zodpovědněji.

Jak snížit riziko u půjček?

Půjčky jsou dobrý sluha, ale zlý pán. Hodit se mohou pro financování bydlení, auta nebo nečekaných výdajů. Před sjednáním dobře zvažte, zda je půjčka bezpodmínečně nutná a zda jste už vyčerpali všechny další možnosti. Vždy si pečlivě vyberte poskytovatele a prostudujte smlouvu. Nenechte se do ničeho natlačit, a čtěte i poznámky psané drobným písmem. Dejte si pozor na ustanovení o rozhodčí doložce, to je velmi nevýhodné a v případě sporů je nemůžete řešit soudní cestou.

Typy půjček

Top půjčky

Finanční rádce